Введення в етикет Кендо

Будо будується на трьох головних принципах:

  • Рейхо (Reiho) – техніка правильного етикету
  • Кенпо (Kenpo) – техніки меча
  • Шінпо (Shinpo) – техніка вашого духу.kendo-kai article

І всі вони дуже важливі.

Конака-сенсей (8 dan Hanshi)

То-бан (To-Ban) – людина яка оголошує рейхо. На цю важливу роль може бути призначена будь-яка людина з вашого Додзьо, але зазвичай цю роль виконує найстарший учень – семпай. Кожен учень у Додзьо має вміти правильно виконувати цю роль – знати необхідні команди та відчувати таймінг. То-бан повинен оголошувати команди з впевненностю, чітко та вчасно. Команди не мають буди занадто голосними чи різкими, і не мають бути занадто тихими.

Церемонія початку тренування.
Команди та їхнє пояснення:

Сейзетс (Seizete) – шикування в одну лінію по рангах. Починаючи з сенсея праворуч до наймолодших учнів ліворуч (по градації данів чи кю). Якщо сенсей сідає перед вами, першим сідає то-бан (семпай).
Коли рівень данів чи кю однаковий, то праворуч сідає той хто має більше досвіду занять у Додзьо. У випадку якщо рівень та час занять однакові, то праворуч сідає людина старша за віком. Всі мають самі формувати порядок шикування та робити це без додаткових пояснень та вказівок сенсея. У випадках коли виникають питання, то-бан (семпай) може допомогти у формуванні порядку шикування. Якщо у Додзьо присутній новачок, який прийшов вперше на тренування, то він стає останнім.
В разі, коли у Додзьо присутньо багато людей і вони не можуть всі стати в одну лінію, то шикування відбувається у два, а якщо потрібно, і в три, ряди: молодші у першому ряду, старші – у другому.
Старший учень визначає відстань до сенсея (семпая) праворуч. Відстань не повинна бути дуже великою чи дуже малою, вона має бути комфортною для вас та оточуючих. В разі великої кількості людей відстань може стати трошки меншою, але не настільки щоб для вас не було місця чи вам щось заважало сидіти чи вдягати богу.
Додатково порядок шикування у деяких випадках (гості з іншого Додзьо) корегується безпосередньо сенсеєм.

Сейдза (Seiza) – команда сісти. То-бан (семпай) витримує невеличку пауза після цієї команди і спостерігає за сенсеєм , дивитись коли він починає сідати, і тільки після того як він майже сів, починає сідати сам. Це дуже важливий знак поваги до сенсея який не можна ігнорувати з вашого боку.
Всі інші учні зобов’язані починати сідати разом с то-баном (семпаєм).
У деяких випадках учні (наприклад: гості вашого Додзьо зі своїм сенсеєм, можуть чекати коли сяде їхній сенсей, або для виказання більшої поваги) можуть чекати поки сенсей сяде, а потім сідатимуть самі. В будь-якому разі – краще не створювати резонанс і сідати всім одночасно.
Наймолодші та недосвідчені учні зобов’язані дивитись на тих хто займається більше і намагатись повторювати все за ними, доки вони самі не навчаться все робити правильно і вчасно.

Мокксо (Mokkso) – медитація перед початком тренування. Після оголошення команди «мокко» всі повинні закрити очі та скласти руки у позицію для медитації. Ліва рука кладеться у праву руку долонями вгору, великі пальці обох рук майже торкаються один одного. Має бути відчуття, що ваші руки огортають ваш енергетичний центр – хара. Якщо етикет Додзьо відрізняється від традиційного або у вас є якісь питання з цього приводу зверніться до вашого сенсея.
Під час медитації важливо залишатись нерухомим та приготуйте ваш розум до тренування, намагайтесь залишити всі ваші проблеми за межами Додзьо, налаштуйтесь на позитивну енергію Додзьо та гарні відчуття від тренування. Ваш правильний настрій відобразиться також на ваших партнерах по практиці та на результатах тренування.

То-бан (семпай) реагує на команду сенсея для окінчення мокко або слідкує за часом особисто. Мокксо не має бути швидким, достатньо п’яти глибоких вдихів для приведення себе у стан для тренування.
Мокксо яме (Yame, Mock so yama) – команда про закінчення медитації. Коли то-бан (семпай) оголошує цю команду, всі повинні відкрити очі та повернути руки у нормальну позицію сейдза.
Шомен-ні рей (Shyomen-ni rei) – уклін шомену вашого Додзьо. Коли оголошується перша частина команда «шомен-ні», всі повертаються в бік шомена. Після чого слідкує невеличка пауза, доки то-бан (семпай) не побачить що всі готові. Особливу увагу варто приділити сенсею, який має повернутись навкруги до шомена, під час чого всі чекають, але не робити паузу занадто довгою. Після того як всі приготувались та сенсей повернувся, то-бан (семпай) оголошує другу частину команди «рей» всі роблять уклін шомену.

Сенсей-ні рей (Sensei-ni rei) – уклін сенсею. То-бан (семпай) витримує паузу після команди «шомен-ні рей» і дає всім повернутись в ісходну позицію та сфокусувати увагу на сенсеї. Після того як всі приготувались, то-бан (семпай) оголошує «сенсей-ні (невеличка пауза) рей». Всі учні мають почати виконувати уклін трошки раніше за сенсея та починати підніматись назад трошки пізніше за сенсея. Цим ви виказуєте повагу до свого сенсея.

Мен тсуке (Men tsuke) – команда вдягнути мен. Ви маєте вдягти мен швидко та правильно, але без зайвої спішки. Хімо на мені має бути зав’язане міцно та правильно, не допускається перекручувань хімо чи його звисання. Для того щоб вдягати мен правильно та чітко ви маєте це практикувати. Після того як ви вдягли мен, ви вдягаєте коте: спочатку ліву рукавицю, потім праву. За тим ви берете шінай та піднімаєтесь, очікуючи подальших інструкцій від сенсея.
Дуже важливо після того як ви закінчили та встали, стояти рівно, дивитись перед собою або на сенсея. Не дозволяється ходити, говорити, вертітись чи робити якісь інші речі. Своїм виглядом ви маєте показати сенсею свій намір тренуватись та вашу зібраність.
У разі якихось випадків (наприклад: потрібна допомога новачку у вдяганні богу, чи потрібно перевірити правильність зав’язування хімо), той хто потребує допомоги піднімає праву руку і чекає доки його не помітить сенсей, після чого він призначить когось допомогти вам.
Церемонія закінчення тренування
Більшість команд такі самі як і на початку тренування

Сейзетс (Seizete) – шикування в одну лінію.

Сейдза (Seiza) – команда сісти.

Мен торе (Men tore) – команда зняти мен та коте. Зніміть ваші коте, покладіть їх так щоб вони були на рівні коте вашого то-бана (семпая) який сидить першим, потім зніміть мен та покладить його на коте. Тенугуй та протектори кладуть в середину мена. Хімо на мені має бути рівним, кінцівки хімо повинні знаходитись всередині мена. Не допускається щоб хімо від вашого мена лежало на підлозі. Це ідентифікує ваш дух та зібраність.

Мокксо (Mokkso) – медитація.

Мокксо яме (Yame, Mock so yama) – команда про закінчення медитації.

Сенсей-ні рей (Sensei-ni rei) – уклін сенсею.

Шомен-ні рей (Shyomen-ni rei) – уклін шомену вашого Додзьо.

Отаган-ні рей (Otagain rei) – уклін всіх учнів один одному.
Після закінчення тренування сенсей може сказати пару слів чи прокоментувати деякі моменти тренування. Команду про закінчення тренування повідомить сенсей, але до цієї команди ви маєте сидіти прямо і дивитись перед собою. Якщо у вас виникло якесь питання по тренуванню, ви можете підняти руку і тримати доти, поки сенсей до вас не звернеться, після чого задати йому своє питання.